Bezpieczne sposoby na kolki

Płacz dziecka jest jedną z najgorszych rzeczy jakie mogą spotkać rodziców. Zwłaszcza kiedy nie wiedzą jak mu pomóc, bo wtedy pojawia się jeszcze poczucie bezradności. Szczególnie często ono występuje, kiedy maluchy są bardzo małe.

Jak rozpoznać kolkę u noworodka?

sposoby na kolki u noworodkówDla świeżo upieczonych rodziców, płacz dziecka może być dość stresującą sytuacją, ponieważ nie potrafią oni jeszcze rozpoznawać jego subtelnych różnic. Wydaje im się, że dziecko zawsze płacze tak samo, ale nic bardziej mylnego. Maluchy wydobywają z siebie różne intonacje i sposoby płaczu, które są charakterystyczne dla sytuacji kiedy coś je boli, są głodne, stęsknione za bliskością mamy czy po prostu się nudzą i szukają towarzystwa. Jednak zawsze najdonioślejszy jest płacz, kiedy dziecko doświadcza bólu. W okresie od około czwartego do nawet ósmego tygodnia życia, nawet co piąty noworodek i niemowlak odczuwa bóle kolkowe. Pojawiają się one niedługo po spożytym mleku i mają ścisły związek z ilością połykanego powietrza podczas jego picia. Dzieci łapczywie pijący mleko mają większe szanse na pojawienie się kolki niż te które robią to spokojnie. Sposoby na kolki u noworodków są różne i trzeba ich kilka wypróbować, aby znaleźć idealną dla swojego dziecka. Nie na każdego malucha działa uspokajająca muzyka, leżenie na brzuchu mamy czy noszenie na rękach w pionowej pozycji. Czasem może się okazać konieczny delikatny masaż brzuszka, który pomoże pęcherzykom powietrza na wydostanie się na zewnątrz oraz rozluźni spięte mięśnie.

Przeważnie te metody działają na większość noworodków i niemowlaków, ale są też dzieci, które potrzebują zastosowania ziołowych preparatów na kolki, ponieważ żadna mechaniczna metoda nie pomaga. Takie produkty są dostępne w każdej aptece bez recepty.