Charakterystyka i zastosowanie pilarek stołowych

Popularna pilarka tarczowa stołowa, nazywana potocznie „krajzegą”, „trajzegą” lub cyrkularką, charakteryzuje się prostą konstrukcją składającą sią ze stojaka, do którego przymocowany jest blat i wałek z zamocowaną piłą tarczową. Jakie są jej główne zalety i co ją wyróżnia wśród innych pilarek?

Techniczne aspekty stosowania pilarek stołowych

festool pilarka stołowaWałek jest napędzany silnikiem, który jest zamocowany zazwyczaj w dolnej części konstrukcji, za pośrednictwem paska klinowego. Duże moce silników oraz możliwości montowania różnorodnych tarcz tnących powodują, że urządzenia te wykorzystywane są do różnych celów, głównie jednak do cięcia drewna opałowego. Są one powszechnie użytkowane w gospodarstwach rolnych i na stałe wpisały się w krajobraz polskiej wsi. Pilarki tarczowe stołowe wykorzystywane są także do cięcia wzdłużnego i poprzecznego różnorodnych materiałów, dzięki możliwości wymiany tarczy pilarki na tarczę szlifierską, mogą służyć do cięcia metalu lub betonu. Przykładm uniwersalnego zastosowania może być festool pilarka stołowa, która umożliwia cięcie pniaków i gałęzi w różnym kształcie. W przypadku innych typów pilarek jak na przykład pilarki tarczowe poprzeczne i kołyskowe niezbędne byłoby korzystanie z łuparki, aby rozbić klocki na mniejsze elementy. Dodatkową zaletą pilarek stołowych jest posiadanie dużej mocy, oraz możliwości montowania na niej dużych tarcz tnących. Ważnym aspektem jest również ich prawidłowa eksploatacja i bezpieczeństwo użytkowania.

Nie powinny być niepotrzebnie przeciążane, gdyż nadmierny nacisk tarczy na cięty materiał może spowodować jej szybkie zużycie, co w efekcie wpłynie znacząco na spadek efektywności cięcia. Zaleca się również, używanie specjalnych klamer podczas cięcia aluminium lub plastiku. Wszystkie elementy które są poddawane cięciu powinny być dobrze przymocowane do blatu.