Do czego służy siatka leśna?

Zdarzyło ci się kiedyś spacerować po lesie i zobaczyć nagle ogrodzony teren, na którym nie znajdowało się nic poza roślinnością? To nierzadki widok w polskich lasach. Pewnie zastanawiałeś się, co takiego cennego znajduje się na tym terenie?

Siatka leśna chroni rośliny

Siatka leśnaCzy może chodzi o ogrodzenie terenu, na którym ma zostać coś wybudowane? A może znajdują się na nim np. jakieś cenne gatunki kwiatów i solidnie wykonana siatka leśna ma chronić przed zdeptaniem roślinności. A więc siatki leśne w środku lasu spełniają swoją konkretną funkcję. Często chronią młody las, runo leśne i roślinność. Gdy leśnicy po zaoranym terenie posadzą szkółkę leśną, jest ona narażona na wiele niebezpieczeństw Nie tylko ludzie są dla niej zagrożeniem. Również zwierzyna leśna, która przebiegając, mogłabym kompletnie stratować przyrodę. Zwierzęta mogłyby zadeptać lub po prosty zjeść roślinność, więc zadaniem leśników jest dbanie o szkółkę leśną, aż osiągnie taki wymiar, że zwierzęta i ludzie nie będą już jej zagrażać. Czasem stosuje się nowoczesne ogrodzenia, aby skutecznie zagrodzić roślinność i drzewa, jednak zwykle wystarczy zwykła siatka leśna. Większość zwierząt nie sforsuje takiej przeszkody. Ludzie mogą pewnie przeskoczyć siatki leśne, ale nie ma specjalnego powodu, dla którego mieliby to robić. Ta roślinność nie jest cenna w kontekście np. sprzedażowym, jest cenna sama w sobie dla lasu. Czasem, jeśli leśnictwo dysponuje większym budżetem, a tak dzieje się np. gdy dostanie finansowanie z UE, może pozwolić sobie na panele ogrodzeniowe dobrego producenta. Takie rozwiązanie jest z pewnością dużo lepsze, trwalsze, bardziej wytrzymałe. Takiego ogrodzenia tak łatwo nie sforsuje człowiek.

Na pewno nie przetnie takiego ogrodzenia, a siatki leśne niestety łatwo przeciąć. Także teraz, gdy będziesz przechodził lasem i zobaczysz siatki leśne, będziesz doskonale wiedzieć, czemu się tam znajdują i co chronią.