Czy okna dachowe to dobre rozwiazanie?

Okna dachowe stają się coraz bardziej popularne podczas projektowania poddaszy użytkowych. Są one na pewno nietypowym rozwiązaniem. Warto jednak przed zakupem i montażem takiego okna dobrze zastanowić się nad ich pozytywami i negatywami, by nasza decyzja była w pełni świadoma.

Wady i zalety okien dachowych

okno dachowe 66x98Okna dachowe są ciekawym rozwiązaniem. Niewątpliwie okno dachowe 66×98 może mieć wiele zalet, nie jest jednak pozbawione wad. Przede wszystkim zaletą okien dachowych jest naturalne światło w pomieszczeniu. Pomieszczenia z takim oknem są lepiej doświetlone, co wpływa na ich przytulność i korzystnie wpływa na nastrój osób w nim przebywających. Źródło dodatkowego światła słonecznego pozwala także zaoszczędzić na energii elektrycznej. Ponadto okna dachowe oprócz funkcji praktycznej, spełniają także funkcję dekoracyjną. Tworzą niezwykły klimat i nadają pomieszczeniu ciekawego charakteru. Decydując się na okno dachowe, możesz mieć w zasadzie pewność, że pomieszczenie będzie miało szczególny klimat. Dodatkową zaletą okien dachowych jest gwarantowana przez nie prywatność. Ich położenie uniemożliwia obserwację wnętrza pomieszczenia z zewnątrz. Jednakże okna dachowe mają także kilka wad. Mogą na przykład sprawiać, że pomieszczenie będzie szybciej nagrzewać się latem. Można temu zaradzić montując odpowiednie rolety lub żaluzje. Okna dachowe są także bardziej narażone na zabrudzenia niż tradycyjne okna, trzeba więc je częściej myć.

Okna dachowe mają wiele zalet, ale i kilka wad. Niewątpliwie są ciekawym elementem aranżacji pomieszczenia i pozytywnie wpływają na jego wygląd i funkcjonalność. Trzeba jednak brać pod uwagę nagrzewanie się pomieszczeń i możliwość częstych zabrudzeń. Warto więc zastanowić się przed ich zakupem i montażem, czy w naszym odczuciu zalety przewyższają wady tego rozwiązania.