Czym kierować się, wybierając kasę fiskalną?

Wybierając kasę fiskalną dla konkretnego rodzaju działalności, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników – tylko wtedy możliwy jest wybór właściwej kasy, która będzie spełniać nasze oczekiwania. Na pewno należy sprawdzić, w jaki sposób zapisywane są kopie paragonów na kasie fiskalnej.

Kopie paragonów i kody PLU

kasy fiskalne onlineW tradycyjnych kasach fiskalnych znajdują się najczęściej dwie rolki papieru. Na jeden rolce drukowany jest paragon dla klienta, a na drugiej zapisywana jest kopia tego paragonu. Kopia zostaje oczywiście w przedsiębiorstwie i musi być przechowywana przez 5 kolejnych lat podatkowych. Dopiero po tym czasie kopie mogą zostać zniszczone. W mniejszych drukarkach fiskalnych kopie paragonów zapisywane są zazwyczaj na karcie pamięci. Na takiej karcie mieści się znacznie więcej kopii niż na papierze i co najważniejsze – nie zajmuje ona tak dużo miejsca. Dlatego większość osób wybiera obecnie kasy fiskalne online, które zapisują kopie paragonów na karcie pamięci. Kolejnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest ilość towarów, które mogą zostać zaprogramowane na kasie fiskalnej – mowa o tzw. kodach PLU. Najlepiej kupić kasę fiskalną, która będzie miała bazę towarową o 20% większą. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ w razie wprowadzenia nowych produktów czy usług do oferty, nie będzie konieczne kupowanie nowej kasy fiskalnej. Następnym czynnikiem, o którym trzeba wspomnieć, jest wydajność baterii.

Dotyczy to przede wszystkim kas, które wykorzystywane są w sprzedaży mobilnej. W kasach mobilnych znajdują się specjalne akumulatory, które po naładowaniu umożliwiają wydruk więcej niż 200 paragonów bez konieczności podłączania do źródła zasilania. Zwykła kasa fiskalna umożliwia wydruk 200 paragonów bez podłączenia do źródła prądu elektrycznego.