Nazywana jest również bronią pneumatyczną. Jest to broń, która miota pociski (śrut), wykorzystując sprężone powietrze lub dwutlenek węgla. Tego typu broń jest wykorzystywana w celach sportowych, rekreacyjnych, a w niektórych krajach również do polowania na drobną zwierzynę. W Polsce można ją kupić bez zezwolenia.
Polecane wiatrówki z dobrego sklepu
Jeśli chodzi o broń pneumatyczną możemy ją podzielić na kilka rodzajów ze względu na rodzaj zastosowanego napędu: sprężynowe, CO2, PCP i PCA. Wiatrówka sprężynowa do oddania strzału wymaga naciągnięcia sprężyny. Naciskając spust zwalniamy sprężynę, co powoduje gwałtowny ruch tłoka umieszczonego w cylindrze, w efekcie czego wygenerowane ciśnienie wypycha śrut z lufy. Wiatrówki z napędem tzw. gazowym – zasilane z jednorazowego naboju zawierającego sprężony dwutlenek węgla (CO2). Jeden nabój wystarcza na około 50-70 strzałów w zależności od modelu wiatrówki. Podczas oddawania strzałów nie występuje zjawisko odrzutu, nie ma także potrzeby naciągania sprężyny. Jeżeli taka wiatrówka ma możliwość zamontowania magazynka na wiele śrucin – można z niej strzelać bez przeładowania – poprzez szybkie naciskanie spustu, aż do wyczerpana się magazynka. Wiatrówki PCA nazywane pompkami, ponieważ śrut wystrzeliwany jest za pomocą powietrza, które sprężamy przed strzałem kilkoma ruchami dźwigni znajdującej się pod lufą. To nowatorskie rozwiązanie łączące zalety wiatrówek sprężynowych, czyli niskie koszty eksploatacji, z zaletami modeli na CO2 – brakiem odrzutu i dobrą celnością.
Z Ustawy o broni i amunicji wynika, że broń pneumatyczna o energii kinetycznej pocisku opuszczającego lufę mniejszej niż 17 J można kupować i posiadać bez konieczności uzyskania stosownego zezwolenia. Zgodnie z polskim prawem nie są uznawane na rodzaj broni. Niektórzy kupują ją do celów sportowych lub do samoobrony.