Dobrze wyposażone pracownie

Niemal każda szkoła, która chce iść z postępem musi stale inwestować w sprzęt informatyczny. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że sprzęt, który ma już swoja lata nie dorówna parametrami temu, który można kupić obecnie. Niemal każdy komputer w szkole wykorzystywany jest przez kilka godzin dziennie. Mimo tego, że nie jest używany do wymagających gier, to powinien mieć pewien zapas mocy obliczeniowej.

Wygląd pracowni komputerowej

pracownie komputeroweWarto wspomnieć czym tak właściwie jest pracownia komputerowa. Otóż jest to miejsce, najczęściej sala szkolna, w której stoi od kilku do kilkunastu komputerów przeznaczonych do użytku przez uczniów. W takich pracowniach komputerowych prowadzone są zajęcia z informatyki lub technologii informacyjnych. Wszystkie pracownie komputerowe muszą mieć stanowisko dla nauczyciela prowadzącego daną lekcję. Ważne jest, by to stanowisko pozwalało kontrolować wszystkie inne, by na bieżąco śledzić postępy uczniów. Istotne jest, by w takiej sali instalacja elektryczna była sprana i specjalnie przystosowana do podłączenia dużej ilości sprzętu komputerowego w jednym czasie. Nie mogą występować żadne przeciążenia, bo raz że powodowałoby to zakłócenia w prowadzeniu zajęć edukacyjnych, a dwa narażałoby użytkowników pracowni komputerowej na niebezpieczeństwo. Każdy komputer w takiej pracowni musi posiadać odrębny system operacyjny, by móc właściwie korzystać z każdego przewidzianego stanowiska. Często komputer nauczyciela pozwala w pewnym zakresie sterować komputerami uczniów.

Jak widać na powyższym przykładzie pracowania komputerowa to nie tylko sala, do której wstawiono sporą ilość sprzętu informatycznego, ale dobrze przygotowane do tego celu miejsce z bezpieczną instalacją elektryczną. Podłączenia sprzętu w takiej sali powinien dokonać informatyk pod okiem elektryka, który dokona niezbędnych pomiarów elektrycznych.