Gdzie kupić dobrej jakości drewno do palenia na Śląsku?

 

Kupno wysokiej jakości drewna opałowego jest bardzo istotne, ponieważ poziom jego wilgotności wpływa na cały proces palenia i dymienia. Nie każdy ma możliwość przygotowania własnego opału i musi go kupować.

Drewno kominkowe ? podstawowe informacje

sprzedaż drewna kominkowego prowadzona w RybnikuOdpowiednio suche drewno jest podstawą dla dobrego palenia w kominku, a jego wysezonowanie powinno zająć przynajmniej 12 miesięcy. Wilgotne drewno pali się trudniej, wyparowująca woda pozostawia w kominie nagar, silnie się dymi, a smołowate związki wydzielane w czasie palenia również osiadają w kominie i utrudniają przepływ dymu oraz mogą ulec zapaleniu. Najlepiej jest wybierać suche, wysokoenergetyczne drewno liściaste, np. z jabłoni czy grabu. Nie poleca się drzewa iglastego ze względu na wysoką zawartość żywicy, ponieważ może ona uszkodzić komin. Dla osób, które nie posiadają własnego wysezonowanego drewna rozwiązaniem jest sprawdzony punkt sprzedaży drewna. Warto wybrać nawet ten dalszy, ale z drewnem lepszej jakości, więc np. mieszkańców Katowic i okolicy może bardziej zainteresować sprzedaż drewna kominkowego prowadzona w Rybniku niż ta, którą mają o dwie ulice dalej. Większy koszt transportu zwróci się w lepszej jakości drewna, mniejszej ilości dymu i zanieczyszczeń oraz w palenisku, które nie ulegnie uszkodzeniu. Drewno należy przechowywać tak, aby nie zawilgło i mogło cały czas dosychać, dzięki czemu będzie się palić jeszcze lepiej. Warto pamiętać o takich ?drobiazgach? jak trzymanie drewna kominkowego w piwnicy, pod wiatą czy innym zadaszeniem, aby nie padał na nie deszcz i śnieg.

W zimniejszych okresach roku powinniśmy mieć większy zapas drewna w domu, obok kominka, ponieważ zmarznięte pali się gorzej. Gdy ogrzeje się najpierw przez jakiś czas w domu, na pewno zauważymy różnicę w sposobie, w jaki się pali.