Kiedy wykonuje się ekshumację?

Ekshumacja ma przede wszystkim miejsce w momencie, kiedy rodzina zmarłego decyduje się przenieść jego szczątki do innego grobu. Najczęściej dzieje się to w przypadku chęci, żeby zmarli w rodzinie byli pochowani w wspólnym miejscu wiecznego spoczynku lub żeby zmarły znalazł się bliżej miejsca zamieszkania krewnych. 

Ekshumacja – na czym polega? 

ekshumacja gdańskWarto jednak zacząć od tego, że sama ekshumacja to wydobycie zwłok np. w celu dokonania oględzin sądowych czy lekarskich. W przypadku oględzin lekarskich ustala się albo potwierdza przyczynę zgonu. Jednakże najczęściej to rodzina decyduje się przenieść zmarłych do innego grobu. Może być to związane z tym, że zmarli spoczywali wcześniej na cmentarzach wojennych, ale również dzieje się tak po prostu z wygody – lepiej przenieść zmarłego bliżej zamieszkania wciąż żyjących krewnych, ponieważ to ułatwi opiekę nad grobem. Dla osób, które martwią się opinią kościoła katolickiego w sprawie ekshumacji, to warto zaznaczyć, że kościół nie sprzeciwia się takim działaniom. Sam kościół stosuje ekshumację i rozeznanie relikwii, więc jest to proces akceptowalny. Jednakże nie wszędzie sprawy przedstawiają się tak jasno, ponieważ w Cerkwi prawosławnej jest to niemożliwe – według tej wiary nie należy zakłócać pochówku zmarłego. Ekshumacja jest właściwie dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia, we wczesnych godzinach rannych, dlatego tak ważna jest poprawna ekshumacja gdańsk to miasto, w którym wiele zakładów pogrzebowych zajmuje się tego typu usługą. Tylko państwowy powiatowy lub graniczny inspektor sanitarny może zdecydować wykonanie ekshumacji w innym terminie, ale przy tym zastrzega sobie przestrzeganie ustalonych wcześniej środków ostrożności. Nie można oczywiście przeprowadzić ekshumacji ot tak, bo w takim przypadku należy powiadomić o tym zarząd cmentarza, najlepiej w formie pisemnej. Warto również zaznaczyć, że w sytuacji, gdy nieboszczyk zmarł na chorobę zakaźną np. na  wąglik lub wściekliznę, muszą minąć przynajmniej 2 lata, żeby móc wykonać ekshumację zwłok.

Ekshumacja nie jest zjawiskiem rzadkim, ponieważ często może pojawić się np. w sytuacji, gdzie przy rozpoczętej budowie odkrywa się stary cmentarz. Wtedy konieczne jest przeniesienie znalezionych zwłok w inne miejsce, jednak najczęściej o ekshumacji decydują krewni zmarłego.