Kleszcze u kotów domowych

Posiadanie zwierzaka jest czymś absolutnie oczywistym dla wielu ludzi, którzy wręcz nie wyobrażają sobie życia bez zwierzątka w domu. Oczywiście część z nas jest zwolennikami akwarystyki, gryzoni, płazów czy gadów, ale nie ma co ukrywać, że największą część miłośników zwierząt domowych stanowią zwolennicy psów i kotów.

Preparaty przeciwko kleszczom dla kotów

ochrona przeciw kleszczom dla kotaPosiadanie futerkowca to jedna nie tylko czerpanie przyjemności z jego obecności, ale też dbanie o utrzymywanie go w dobrym zdrowiu. Niestety, nie każdy o tym pamięta, w szczególności w przypadku kotów. Właściciele psów wiedzą, że trzeba chronić swoich podpieczonych przed kleszczami, ale w przypadku kotów często o tym zapominamy. Ochrona przeciw kleszczom dla kota jest jednak tak samo ważna, jak u psa, a może i jeszcze ważniejsza, ponieważ koty wypuszczane na dwór często chodzą swoimi ścieżkami. Na rynku dostępnych jest sporo różnych preparatów przeciwko kleszczom, ale w odróżnieniu od psów dla których najlepiej kupić obrożę przeciwkleszczową, dla kotów najczęściej stosuje się różnego rodzaju spray lub kropelki mające odstraszać te owady. Oczywiście nie ma przeciwwskazań do stosowania obroży przeciwko pchłom, ale koty często są bardzo negatywnie nastawione do noszenia na sobie czegokolwiek, stąd ich właściciele rzadziej stosują to rozwiązanie. Producenci starają się jednak zagospodarować i tę niszę, dlatego w sklepach znajdziemy coraz więcej specjalnych modeli, dedykowanych właśnie kotom.

Ochrona kotów przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze jest mnie nagłośniona, ponieważ większość kotów domowych jest trzymana w domu przez cały czas. Warto jednak pamiętać o zabezpieczeniu naszych podopiecznych jeśli mają one możliwość swobodnego spacerowania po dworze, ponieważ chroni to zarówno zwierzaki, jak i ludzi.