Metody pomiaru twardości wody i sposoby jej zmiękczenia

 

W gospodarstwach domowych bardzo często stosuje się filtry, które zmiękczają wodę. Zmiękczanie polega na usuwaniu węglanu wapnia z wody. Najlepszą metodą do zbadania twardości wody jest metoda francuska. Jest to metoda pomiarowa, która określa zawartość węglanu wapnia w wodzie w miligramach na litr wody.

Kiedy należy zmiękczać wodę i jakich filtrów użyć?

dobrej jakości zmiękczacze wodyNastępnie wyniki porównuje się z tabelą twardości wody. Woda jest bardzo miękka, jeśli zawartość węglanu wapnia wynosi od 10 do 70 mg na litr. Woda jest miękka, jeśli wartość wynosi od 80 do 140. Woda średnio twarda to taka, w której węglan wapnia zajmuje 150 do 230 mg/l. Woda dość twarda to zawartość węglanu wapnia na poziomie 240 do 320 mg/l. Woda twarda zawiera od 330 do 400 mg/l. Woda bardzo twarda zawiera ponad 400 mg/l węglanu wapnia. Jeśli chcemy sprawdzić twardość wody z kranu, najlepiej zadzwonić do wodociągów. Można też zlecić badanie w laboratorium, ale to kosztuje. Informacje w wodociągach muszą zostać nam udostępnione i to za darmo. Są też badania do przeprowadzania w warunkach domowych. Można kupić albo specjalne krople do badania twardości wody, ale można też kupić papierki (wskaźniki). Metoda kroplowa jest dość dokładna. Metoda ze wskaźnikami papierowymi niestety nie jest metodą polecaną ze względu na małą dokładność. Właśnie dlatego stosuje się dobrej jakości zmiękczacze wody – zmiękczona woda o zmniejszonej zawartości chloru dobrze wpływa na skórę w czasie kąpieli. Dzięki zmiękczaniu wody można też zaoszczędzić na zużyciu detergentów. Można kupić filtry stacjonarne do zmiękczania wody.

Zasada ich działania jest prosta. Stosuje się wymienniki jonowe. W wodzie twardej znajdują się jony wapnia i magnezu. Wymienniki jonowe powodują, że są one zamieniane na jony sodu. Dzięki temu woda staje się miękka i smaczna.