Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamizelki jeździeckiej?

Kamizelka ochronna, którą stosuje się podczas jazdy konnej, powinna zostać odpowiednio dopasowana do jeźdźca. Ma to wpływ na właściwe zabezpieczenie ciała, a także swobodę osoby jadącej w siodle. Odzież nie powinna w żaden sposób krępować ruchów jeźdźca ani wpływać na jego dyskomfort. Na co zatem zwrócić uwagę?

Istotne parametry przy wyborze kamizelki jeździeckiej

kamizelka do jazdy konnej dla dzieckaKażda kamizelka przystosowana do jazdy konnej ma różne poziomy zabezpieczeń. Wyróżnia się te, które używane są przez dżokejów, a także te do jazdy rekreacyjnej oraz kamizelki wykorzystywane do sportów wyczynowych. Pierwsze z nich są niebywale lekkie, aby maksymalnie odciążyć konia, co przekłada się na jego prędkość podczas wyścigów. Druga z wymienionych, najpopularniejsza kamizelka, przystosowana jest do ochrony żeber i kręgosłupa. Stosuje się ją na treningach jeździeckich u dzieci i osób dorosłych. Nie chroni ona jednak wystarczająco dobrze klatki piersiowej i obojczyków. Ostatnia wymieniona kamizelka ochronna jest wykonana z materiału, który chroni jeźdźca przy upadku z wyższej wysokości, bez względu na element ciała, na który upadnie. Kamizelka do jazdy konnej dla dziecka i osoby dorosłej powinna zostać najpierw dobrze przymierzona. Ubierając ją, należy zwrócić uwagę, czy nie ogranicza ruchów typowych do jazdy konnej, nie opiera się na udach, a także, czy tylny koniec kamizelki nie jest zbyt wysoki – powinien być około 7-15 centymetrów nad krzesłem.

Kamizelki jeździeckie do jazdy rekreacyjnej są dobrowolne, choć zalecane przez trenerów i doświadczonych jeźdźców. Chcąc jednak brać udział w zawodach i egzaminach na odznakę jeździecką, dzieci, które nie ukończyły 15 roku życia, zgodnie z przepisami będą musiały się w taką kamizelkę wyposażyć. Stopień bezpieczeństwa zależy od indywidualnych preferencji.