Nieduża rozdzielnica budowlana

Każda instalacja elektryczna ma określone możliwości co do przesyłania ilości prądu. Jeżeli naraz będziemy chcieli podłączyć do gniazdek zbyt wiele, mocnych urządzeń, to może nastąpić zwarcie lub nawet spalenie instalacji elektrycznej.

Jak są wykorzystywane rozdzielnice budowlane?

rozdzielnica budowlana z zabezpieczeniamiPrzede wszystkim rozdzielnice budowlane służą jak sama nazwa sugeruje do rozdzielania energii elektrycznej, a także do zasilana różnych urządzeń elektrycznych. Rozróżnia się kilka rodzajów rozdzielnic ze względu na budowę, przeznaczenie i poziom napięcia. Najczęściej są one w formie skrzynki, tablicy lub szafy. Do użytku na placach budowy, festynach, campingach czy imprezach plenerowych najczęściej jest stosowana rozdzielnica budowlana z zabezpieczeniami w formie skrzynki. W takiej formie są one najczęściej przenośne i mogą być wykonane ich obudowy z metalu lub z tworzywa na bazie poliestru termoutwardzanego, który jest odporny na działanie promieni ultrafioletowych. Rozdzielnice mogą mieć odpowiednio dwa, cztery, osiem lub nawet więcej gniazdek, z których można poprowadzić energię elektryczną. Są one niezastąpione w miejscach, gdzie konieczne jest tymczasowe dostarczenie energii elektrycznej. Najtańsze modele rozdzielnic kosztują od około trzystu na sześciuset złotych, a najdroższe o wysokim napięciu mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Z najdroższych modeli przeważnie korzystają profesjonalne firmy budowlane, ponieważ jest to niezbędny sprzęt na każdej budowie w terenie. Można je kupić ale także wynająć.

Każda rozdzielnica budowlana dopuszczona do sprzedaży musi posiadać odpowiednie przeglądy i wykonane pomiary przez licencjonowanych elektryków. Nie każdy może ją obsługiwać, ponieważ zawsze jest to praca  energią elektryczną, która niesie ze sobą ryzyko porażenia.