W większości działalności gospodarczych sprzedaż jest rejestrowana za pomocą kasy fiskalnej. O obowiązku jej wprowadzenia decydują obroty przedsiębiorcy, rodzaj i forma prowadzonej działalności, a niekiedy także odrębne przepisy.
Co umożliwia kasa fiskalna online?
Sprzedaż można prowadzić hurtowo na faktury lub detalicznie na paragon. W pierwszym przypadku wystarczy mieć odpowiedni program do fakturowania, a w drugim przykładzie konieczna jest kasa fiskalna. Jeżeli dopiero zaczynamy działalność, to najpóźniej w dniu rozpoczęcia działalności musimy zakupić kasę fiskalną. O tym czy może to być zwykła czy w wersji online, decyduje ustawa o podatku od towarów i usług. Kasy fiskalne online Posnet muszą nabywać jedynie przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność podlegającą pod kategorię uwzględnioną w corocznym rozporządzeniu. Główna różnica pomiędzy zwykłą kasą, a kasą online polega na tym, że ta druga musi mieć zapewniony stały dostęp do internetu, ponieważ automatycznie łączy się ona z Centralnym Repozytorium Kas. To, które dane i jakie raporty będą wysyłane do CRK można samodzielnie skonfigurować. Co do samej obsługi kasy online, to wygląda ona identycznie jak w we wszystkich innych modelach. Mobilne mogą działać przez wiele godzin bez zasilania, natomiast stacjonarne muszą być stale podłączone do źródła zasilania. Kasy online pozwalają na zapisywanie dowolnej ilości danych w zależności od wyboru modelu, a także zapisują kopie paragonów i raportów w pamięci, a nie na rolce.
Ceny kas fiskalnych są dość mocno zróżnicowane i zależą nie tylko od modelu i parametrów, ale także od wyboru producenta. Firma Posnet jest uznawana za jedną z lepszych, które oferują urządzenia fiskalne w przystępnych cenach. Najtańszy model kosztuje niecałe 1000 zł.