Ochrona instalacji c.o. zimą

Niska temperatura, z którą najczęściej mamy do czynienia zimą, potrafi poczynić prawdziwe spustoszenie z naszymi rurami, grzejnikami i pozostałymi elementami instalacji grzewczej. Owo spustoszenie niesie za sobą wielkie koszty związane, po pierwsze, z remontem samej instalacji, a po drugie również budynku m.in. ściany i posadzki.

Jak ochronić instalację grzewczą?

płyn do instalacji coZamarznięta instalacja grzewcza niesie za sobą wiele niebezpieczeństw i może mieć dla nas naprawdę przykre konsekwencje, o czym zostało już wspomniane wcześniej. Niektórzy z was mogą powiedzieć, że nowoczesne instalacje grzewcze wyposażone są przecież w automatykę, która utrzymuje temperaturę na bezpiecznym poziomie. Co jednak stanie się, jeśli nastąpi przerwa w dopływie prądu lub gazu? Już nawet powstanie miejscowych przymrożeń może spowodować awarię pomp cyrkulacyjnych lub uszkodzenie armatury pomocniczej. Aby uniknąć tego typu problemów, warto zainwestować w płyn do instalacji CO, który cechuje się składem uniemożliwiającym zamarzanie instalacji. Płynem tego typu napełniamy instalację, wypompowując uprzednio znajdującą się w niej wodę, a następnie dbamy tylko o regularne – z reguły dwukrotnie w ciągu roku – uzupełnianie płynu, by pozostawał na właściwym poziomie. Dobre płyny dostosowane do instalacji grzewczej nie tylko ochronią ją przed mrozem, ale również zadbają, by nie uległa ona korozji. W tym miejscu należy zaznaczyć, by korzystać z płynów, które posiadają odpowiednie certyfikaty i są przeznaczone do ścisłego zastosowania w instalacji grzewczej.

Często w naszych działaniach kierujemy się oszczędnością i stwierdzamy, że skoro mamy jedno zabezpieczenie, to drugie nie jest potrzebne. W przypadku instalacji grzewczej, może okazać się ono bardzo przydatne i uchronić nas przed dużymi kosztami napraw i remontów.