Prawidłowo hydroizolacja fundamentów

 

Każdy kto stawia dom powinien wiedzieć o tym, jak ważna jest izolacja fundamentów, która chroni je przed niszczącym działaniem wilgoci oraz wody a także przed wyziębieniem. Dlaczego lepiej zadbać o to na etapie budowy? Dlatego, że późniejsza naprawa izolacji będzie sporo kosztowała lub może się tak zdarzyć, że będzie niemożliwa do wykonania.

Izolacje fundamentów – potrzebne czy zbędne?

najlepsze izolacje fundamentówJeśli odpowiednio nie zabezpieczymy swoich ścian fundamentowych to z gruntu będzie przez nie przenikać wilgoć a nawet woda, co spowoduje stałe zawilgocenie. Z kolei na dłuższą metę doprowadzi to do korozji fundamentów, bowiem szybciej niszczeją, szczególnie zimą kiedy zamarza w nich woda. Również ich izolacyjność termiczna się zmniejsza a to oznacza, że ciepło szybciej ucieka przed podłogę na gruncie czy ściany nadziemia. Aby zabezpieczyć fundamenty przed podciąganiem kapilarnym, które jest niezwykle groźne konieczna jest pozioma izolacja przeciwwilgociowa.  Dzięki niej nawet gdy woda dostanie się do naszych fundamentów nie zostanie podciągnięta wyżej. Oprócz izolacji poziomej konieczna jest także izolacja pionowa, której zadaniem jest ochrona przed wodą opadową oraz wilgocią. Jednak w zależności od warunków gruntowych oraz wodnych wyróżnia się trzy typy hydroizolacji pionowej, lekką, średnią oraz ciężką. Jaka jest różnica między nimi? Lekką izolację stosuje się wtedy gdy poziom wód gruntowych jest niski, z kolei ciężką kiedy woda gruntowa może dosięgać naszych fundamentów. Tylko najlepsze izolacje fundamentów zapewnią nam ochronę przed wsiąkaniem wody, dlatego warto wynająć sprawdzoną ekipę do ich zakładania.

Moja koleżanka ostatnio przekonała się o tym jak ważna jest prawidłowo założona izolacja, ponieważ okazało się, że po jakimś czasie gdy zamieszkała w nowym domu na ścianach pojawiła się pleśń. Oczywiście przyczyną była źle założona hydroizolacja a koszty jej naprawy ogromne.