Różnice pomiędzy typami radiografii

Większość dorosłych przynajmniej raz w swoim życiu wykonywane miała zdjęcie rentgenowskie. Niewiele osób wie jednak, że te fizyczne czarno-białe odbitki posiadają także swoją alternatywę cyfrową. Ta na szeroką skalę wykorzystywana jest między innymi przez stomatologów. Różnicą jest nie tylko forma zapisu obrazu, ale także jego elementy składowe oraz czas potrzebny na wykonanie pojedynczego zdjęcia.

Zdjęcia rentgenowskie analogowe i cyfrowe

radiografia cyfrowaZdjęcia rentgenowskie są wykonywane jako element badań kontrolnych, a także specjalistyczny. Ich najpowszechniejszą formą są tradycyjne obrazy analogowe. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że istnieje także radiografia cyfrowa. Najczęściej wykorzystywana jest bowiem przez stomatologów. Znana od drugiej połowy ubiegłego wieku coraz częściej stosowana jest także w innych dziedzinach. Pozwala ona na cyfrowy zapis obrazu i posiada wiele zalet, które sprawiają, że wydaje się o wiele bezpieczniejsza, a także zdecydowanie bardziej funkcjonalna niż tradycyjne RTG. Dzięki temu, że obraz zapisywany jest w formie cyfrowej, zmianie uległ sposób wykonywania zdjęcia, dzięki czemu cały proces jest o wiele szybszy. Ilość promieniowania została więc znacznie ograniczona. Zaletą uzyskania zdjęcia w tej formie, jest także możliwość sprawowania kontroli nad składowymi obrazu. Możliwe jest więc otrzymania go w pełnej palecie barw, jak również regulacja kontrastu oraz jasności.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że poza tradycyjnymi zdjęciami RTG możliwe jest także wykonanie obrazów cyfrowych tego typu. Posiadają one wiele zalet związanych między innymi z regulacją kontrastu oraz jasności. Proces cyfrowy skraca także czas potrzebny na zrobienie zdjęcia, ogranicza więc dawkę promieniowania. Najczęściej radiografia tego typu wykorzystywana jest przez stomatologów.