Zabezpieczenie domu przed działaniem wody jest kluczowym etapem budowy. Na działanie wód gruntowych, ale także opadowych, narażone są przede wszystkim fundamenty budynku i to one wymagają najlepszego skutecznego zabezpieczenia. Producenci oferują nam szereg produktów, które łatwo jest dopasować do warunków panujących na działce.
Typy izolacji a warunki gruntowo-wodne
Jaki rodzaj hydroizolacji zastosować, aby w przyszłości nie borykać się z problemem wilgoci w ścianach? Zjawisko podciągania kapilarnego wody przez mury budynku nie każdemu jest znane, a jest to niestety bardzo poważny problem. Niewłaściwe zabezpieczenie fundamentów przed działaniem wody będzie skutkowało drogimi naprawami w przyszłości. Jeśli zatem fundament ma spełniać swoja rolę, hydroizolacja musi być wykonana właściwie. Kompleksowa izolacja przeciwwodna pionowa pozwoli zabezpieczyć ściany fundamentowe przed działaniem wód gruntowych, stosownie do warunków gruntowo-wodnych. Dlatego pierwszym krokiem w wyborze właściwego sposobu i produktu do izolacji jest właśnie poznanie tychże warunków. Jeżeli mamy do czynienia z lekkimi i przepuszczalnymi gruntami (piaszczystymi lub żwirowymi), nie musimy obawiać się o zaleganie wokół domu wód opadowych, które będą sprawnie spływały do głębszych warstw ziemi. Jeżeli dołożymy do tego niski poziom wód gruntowych (niski oznacza minimum metr poniżej poziomu ułożenia fundamentów, bez zagrożenia okresowego podnoszenia się), możemy śmiało zastosować lekką izolację przeciwwilgociową. W nieco trudniejszych warunkach, jakimi są grunty spoiste, takie jak glina, trzeba będzie posłużyć się średnią izolacją przeciwwodną, która zabezpieczy fundament przed przenikaniem zalegającej w gruncie wody opadowej. Najtrudniejsze warunki pojawiają się wtedy, kiedy trzeba użyć ciężkiej izolacji przeciwwodnej. Jest ona niezbędna przy nieprzepuszczalnych gruntach i wysokim poziomie wód gruntowych, co powoduje napór wody na mury. Taka izolacja jest nie tylko absolutnie szczelna, ale i wytrzymała na wytwarzane przez wodę ciśnienie hydrostatyczne.
Wśród produktów stosowanych do wykonywania hydroizolacji fundamentów najchętniej wybierane są szlamy uszczelniające. Nakłada się je pędzlem lub wałkiem, sprawdzają się w każdych warunkach gruntowo-wodnych. Równie skuteczne są papy, które tworzą elastyczną i odporną na zniszczenia powłokę, a także masy KMB najlepsze do izolacji grubowarstwowych.