Skuteczna maska z filtrem

Dziś już nikt się nie dziwi osobom, które stałe noszą maseczki na twarzach, gdyż stało się to standardem w wielu państwach. Wciąż jest to jedna z najskuteczniejszych metod walki z pandemią, zwłaszcza jeżeli są to maski z filtrami.

Jaką skuteczność mają maseczki FFP3?

maska z filtrem ffp3Wobec niewidzialnego wroga jakim jest każdy wirus, nasz układ odpornościowy jest bezbronny. Szczególnie jeżeli jest on osłabiony lub chorujemy na różne schorzenia. Dlatego władze państw nakazały zachowanie dystansu, zasłanianie nosa i ust maseczkami oraz częste dezynfekowanie dłoni. Na niektórych oddziałach szpitalnych już od bardzo dawna obowiązuje noszenie maseczek z filtrami, gdyż dają one wysoką skuteczność. Obecnie z takich samych masek mogę korzystać wszyscy chętni, gdyż kupimy je w każdej aptece, drogerii czy sklepie medycznym. Ze wszystkich modeli najlepsza jest maska z filtrem FFP3, ponieważ zapewnia skuteczność na poziomie przynajmniej dziewięćdziesięciu dziewięciu procent. Maska wyłapuje wszelkie wirusy, w tym także koronawirusa, bakterie i różne patogeny. Jest ona w całości wykonana ze specjalnej, miękkiej włókniny posiadajacej uszczelkę na nos oraz doszyte po bokach gumki. Modele z filtrami FFP3 są przeważnie półmaskami, czyli że mają wbudowany filtr i można je wielokrotnie zakładać. Jedynie warunkiem koniecznym jest każdorazowe dezynfekowanie maski po jej zdjęciu, aby była zdatna do użytku przez przynajmniej kilka – kilkanaście dni. Jeżeli chodzi o cenę, to maski z filtrami FFP3 kosztują średnio kilkanaście złotych.

Nie ma wymogu noszenia konkretnego rodzaju maski, dlatego każdy może wybrać taki, jaki mu najbardziej odpowiada. Jednak chcąc się skutecznie chronić przed zakażeniem, warto wybierać najlepsze modele z filtrami FFP3, które noszą lekarze i personel medyczny.