System wentylacji z rekuperatorem

Wentylacja mechaniczna i odciągowa należy do bardzo skutecznych, i doskonale wymienia powietrze zarówno w pomieszczeniach warsztatowych jak i biurowych. Jej jedynym minusem jest szybkie wytracanie temperatury w pomieszczeniach, w których działa takowa wentylacja. Konieczne jest więc zastosowanie rekuperatorów ciepła i systemów utrzymania temperatury.

System wentylacji z rekuperacją ciepła

wentylacja z odzyskiem ciepłaBardzo rozpowszechnione stają się więc te systemy wentylacji, które posiadają systemy utrzymania temperatury w pomieszczeniach. Wentylacja z odzyskiem ciepła najczęściej jest wariantem mechanicznym, wciągowo-wyciągowym, gdyż taki system umożliwia optymalne utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach. Główną częścią takiego systemu jest rekuperator, urządzenie które pobiera ciepło z powietrza wyciąganego z pomieszczenia i używa go do ogrzewania powietrza które ma być do niego wtłoczone. W ten sposób można znacznie zmniejszyć straty temperatury w dowolnym pomieszczeniu, do którego podłączona jest wentylacja, oraz zminimalizować koszty ogrzewania. W zależności od rodzaju systemu oraz jego budowy, często okazuje się iż nie muszą być one podłączone do kanałów wentylacyjnych w budynku, gdyż posiadają własny obieg powietrza, niezależny od standardowego ciągu powietrznego w budynku.

Z racji wydajności, możliwości zmniejszenia częstotliwości pracy systemów ogrzewania oraz niskich kosztów eksploatacji, systemy wentylacji mające urządzenia pozwalające na zachowanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach są coraz częściej montowane w nowo budowanych budynkach, zarówno mieszkalnych jak i użytkowych. Te same systemy mogą być również używane do chłodzenia pomieszczeń, dzięki możliwości wtłaczania powietrza o temperaturze niższej niż powietrze wyciągane.