Szambo a ekologia

Coraz bardziej zanieczyszczone środowisko skłoniło polityków to rozważenia zmian i ustanowienia nowych przepisów. Od miesięcy w rządzie toczyły się debaty dotyczące ekologicznego budowania domów. Szamba zostały objęte nowymi regulacjami. Od teraz firmy budowlane mają obowiązek używania tylko ekologicznych i betonowych szamb.

Zmiana przepisów – obowiązek instalowania ekologicznego szamba

niedrogie szamba betonowe ekologiczneEkologiczne zamienniki zazwyczaj są droższe od tych zanieczyszczających środowisko. Szamba stanowić będą wyjątek ponieważ politycy zdecydowali się obniżyć stawkę VAT do 5%. Unia Europejska proponuje natomiast ciekawe programy, dzięki którym osoby budujące swój pierwszy dom będą mogły skorzystać z dofinansowania na szambo. Niedrogie szamba betonowe ekologiczne nabyć możemy po złożeniu wniosku o dotację unijną. Szambo ekologiczne to bezodpływowy zbiornik opróżniany przez specjalną ekipę szambiarzy, którzy mają obowiązek sprawdzania i monitorowania stanu szamba co pół roku. Oznacza to, że jego utrzymanie wiąże się z większymi kosztami, jednak urzędnicy pracujący w gminach zapewniają, że już niedługo powstaną specjalne programy mające na celu obniżenie kosztów stałej kontroli swojego szamba. Zasada działania szamba ekologicznego jest podobna jak w przypadku tradycyjnego odpowiednika. Zbiornik gromadzi ścieki, które następnie są filtrowane i transportowane są do drugiego zbiornika, w którym są przechowywane aż do opróżnienia przez szambiarzy. Ścieki wywożone są pojazdem asenizacyjnym.

W kolejnych latach planowana jest wymiana tradycyjnych szamb na ekologiczne odpowiedniki. Pełne koszty wymiany pokryte mają być z budżetu państwa aby nie obciążać właścicieli domów. Szacowane koszty zmian będą duże, dlatego rząd cały czas zastanawia się czy obowiązek wymiany dobrych szamb będzie korzystny.