Uprawa dorodnych truskawek

Każdego roku od połowy maja do nawet końca sierpnia, na placach, targach i w sklepach spożywczych możemy kupić pyszne truskawki, które pochodzą z polskich plantacji. Choć są małe, to zawierają mnóstwo witaminy C, która sprawia, że warto je włączyć do diety.

Jak można nawozić truskawki?

truskawki nawożenieChyba nie ma osoby, która by nie lubiła smaku truskawek. Są słodkie, soczyste i jędrne, zwłaszcza te kupione w szczycie sezonu. Jednak one same od siebie takie nie urosną, ponieważ tu potrzebna jest praca rolnika lub plantatora. Jak każda roślina, także truskawka potrzebuje odpowiednich warunków do wzrostu i wydania plonów. W przypadku tej rośliny, konieczna jest lekka gleba, która dodatkowo jest bogata w próchnicę. Truskawki nawożenie wymagają mieć robione jeszcze przed przystąpieniem do sadzenia, ponieważ to sprawi, że ziemia nasyci się odpowiednią dawką składników odżywczych. Samo sadzenie powinno się odbywać zgodnie z zaleceniami dotyczącymi konkretnej odmiany truskawki. Na przykład gatunek frigo powinien być sadzony wczesną wiosną aż do końca czerwca, natomiast zielone sadzonki muszą być umieszczone w ziemi wczesną wiosną lub późną jesienią. Ponadto po ostatnim zbiorze owoców, warto wykonać kolejne nawożenie, które wzmocni rośliny oraz użyźni glebę, aby przetrwały zimę. Truskawki przeważnie są kilkuletnimi roślinami, które wydają maksymalne plony przez około pięć sezonów, a potem trzeba je wymienić na nowe, ponieważ wydają coraz mniej owoców. Oczywiście do wzrostu jest im niezbędna woda i słońce.

Pierwsze truskawki jakie pojawiają się na rynku są słodkie, jednak dopiero odmiana zbierana w połowie sezonu ma najsłodsze plony, które cieszą się największym zainteresowaniem. Na ich jakość w dużej mierze wpływa właściwe naturalne nawożenie.