Właściwości drewna konstrukcyjnego

Chociaż drewno jest w praktycznie każdym przypadku czymś pochodzącym ze środowiska naturalnego, to jego właściwości wcale nie muszą być zależne tylko i wyłącznie od warunków, w jakich rosło. Jeżeli zainteresujemy się drewnem konstrukcyjnym, to łatwo zrozumiemy, że te właściwości modyfikujemy na różne sposoby. Musi ono idealnie pasować do konkretnego przeznaczenia.

Czego nie wiemy o drewnie konstrukcyjnym?

drewno konstrukcyjne podkarpacieMusi ono spełniać bardzo rygorystyczne normy, ponieważ wszystkie konstrukcji, które z niego powstają, mają przecież z założenia swobodnie przetrwać całe dziesięciolecia i to bez żadnych skomplikowanych prac związanych z konserwacją. Z tego powodu poza surowym drewnem producenci oferują również takie, które było przez długi czas moczone w specjalnych substancjach, bo to właśnie one wnikają w głąb włókien i tym samym zabezpieczają przed wszelkimi procesami gminnymi, nie zmieniając pozostałych właściwości. Jeżeli interesuje nas drewno konstrukcyjne Podkarpacie, to najlepszy teren, żeby dokonać jego zakupu. Dominuje tam przecież głównie drzewostan iglasty, który zawsze świetnie sprawdza się w tej właśnie roli. Chociażby ze względu na małą ilość sęków czy istotnych defektów tego typu. W fabrycznym suszeniu takiego drewna wcale nie chodzi tylko i wyłącznie o zmniejszenie zawartości wody, bo wysoka temperatura doprowadza do wyeliminowania wielu drobnoustrojów takich jak grzyby i tym podobne.

Produkowane aktualnie drewno konstrukcyjne wytwarza się z uwzględnieniem naturalnego biegu włókien, bo to pozwala na osiągnięcie doskonałych właściwości mechanicznych. Takie drewniane elementy pod tym względem podzielone są na poszczególne klasy, które opisuje norma. Mówiąc o drewnach konstrukcyjnych, powinniśmy mieć świadomość, że występują też w wersjach klejonych.