Wymienniki ciepła w kominkach

Kominek w domu to bardzo przyjemne źródło ciepła, które ogranicza się jedynie do pomieszczenia, w którym się znajduje. Jeśli chcemy aby ten sam kominek ogrzewał także inne pomieszczenia i był częścią instalacji CO to powinniśmy nabyć wersję z wymiennikiem ciepła.

Wydajne wymienniki płaszczowo rurowe

wymiennik płaszczowo rurowyWymiennik ciepła to bufor który wychwytuje ciepło pochodzące z żaru kominka i za pomocą najczęściej wody przesyła ją dalej do grzejników. Najlepiej w tej roli prezentuje się wymiennik płaszczowo rurowy, zbudowany z płaszcza okalającego obudowę kominka połączonych dodatkowo z rurami wodnymi znajdującymi się nad paleniskiem. Rolą płaszcza wodnego jest zbieranie ciepła ze ścianek kominka, natomiast rurociągi zbierają ciepło pochodzące z dymu unoszącego się do góry. Taka instalacja jest połączona bezpośrednio do układu centralnego ogrzewania i poprzez system pomp transportuje ciepło do grzejników zlokalizowanych w innych pomieszczeniach. Dzięki temu będziemy posiadali w domu nie tylko efektywne wizualnie, ale także wydajne źródło ciepła, które może zasilić nasz cały dom. Dobór wielkości kominka i rodzaju płaszcza jest zdeterminowany tym jak wielkie pomieszczenia chcemy ogrzać. Im większa ich kubatura, tym kominek o większej mocy powinniśmy posiadać, aby takie ogrzewanie za jego pomocą było wystarczająco wydajne. Kominki, które ogrzewają pomieszczenia mogą stanowić jedyne źródło ciepła w naszym domu i nie muszą być wspomagane piecami na paliwa stałe.

Na koniec trzeba dodać, że odgrzewanie drewnem jest bardzo ekonomiczne. Jest to materiał odnawialny, a do tego naturalny i względnie tani. Podejrzewam, że żadne inne źródło energii nie będzie dla nas tak efektywne pod względem kosztów jak drewno. A do tego wszystkiego ten żar wydobywający się z kominka jest bardzo przyjemny.