Zalety formowanki nocnej

Przewijanie noworodków i niemowląt jest przeważnie źródłem wielu problemów, zwłaszcza w odniesieniu do świeżo upieczonych rodziców. Brak doświadczenia może być przeszkodą, ale przy dużej częstotliwości zmieniania pieluszek, szybko się je zdobywa.

Czym są formowanki nocne?

formowanka nocnaWielu rodziców bez zastanowienia wybiera jednorazowe pieluszki, ponieważ ich stosowanie jest bardzo wygodne. Ich wadą jest z pewnością cena, ponieważ pomimo, że jest niska w odniesieniu do sztuki, to zużywa się ich od ośmiu do nawet dwunastu pieluszek na dobę. Trzeba je kupować nawet trzy razy w miesiącu, przy czym jedna paczka kosztuje około czterdziestu – pięćdziesięciu złotych. Pod tym względem zdecydowanie lepsze są pieluchy wielorazowe, które kupuje się raz i korzysta przez wiele miesięcy. Jeżeli decydujemy się na tego typu pieluszki, to trzeba zakupić odpowiednie majtki i wkłady. W sprzedaży dostaniemy formowanki klasyczne, stosowane przez cały dzień u maluchów od urodzenia aż do rozpoczęcia załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na nocniku. Dostępna jest także formowanka nocna, która jest nieco grubsza i też większa, dzięki czemu ma lepszą chłonność. Formowanki bywają nazywane otulaczami, do których wkłada się pieluszkę tetrową lub specjalny wkład stanowiący kilka warstw specjalnego materiału. Zmiana takich pieluszek powinna następować co kilka godzin, czyli tak samo jak w przypadku jednorazowych pieluszek. Jeżeli chodzi o materiał z jakiego są one wykonane, to najczęściej jest to miękki bambus.

W przypadku maluchów, które korzystają z pieluszek, bardzo ważne jest częste zmienianie pieluszek na czyste, gdyż to minimalizuje ryzyko powstania odparzeń na pupie. Jedynym minusem może być konieczność ciągłego prania i prasowania wielorazowych wkładów.