Zagrożenie pożarowe jest jednym z najbardziej poważnych wydarzeń, które mogą powodować uszczerbek na zdrowiu osób znajdujących się w obiekcie. Właśnie dlatego w chwili obecnej przepisy określające wymogi stawiane przed nowobudowanymi i istniejącymi obiektami określają ściśle wyposażenie oraz metody wykonania instalacji, które mają chronić ludzi przed skutkami wystąpienia pożaru.
Ochrona obiektów przy pomocy tryskaczy
W tym przypadku podstawowymi instalacjami oraz elementami są te związane z wykryciem pożaru, jego przeciwdziałaniu oraz sygnalizacji. Do wykrycia pożaru są wykorzystywane z reguły różnego rodzaju czujki pożarowe. Po wykryciu i potwierdzeniu pożaru wysterowywane są urządzenia takie jak chociażby klapy dymne czy drzwi pożarowe. W tym momencie uruchamiana jest również instalacja alarmu pożarowego, która informuje osoby znajdujące się w budynku o zagrożeniu. Stałym elementem instalacji pożarowych są urządzenia gaśnicze. Podstawowym rodzajem są instalacje tryskaczowe, które umożliwiają rozpoczęcie gaszenia pożaru we wczesnej jego fazie. W przypadku tych instalacji przeważnie stosowana jest metoda selektywnego gaszenia polegająca na tym, że wysterowywane jest jedynie urządzenia znajdujące się bezpośrednio w zagrożonej strefie. Pozwala to uniknąć niepotrzebnych strat materialnych. Instalacja tryskaczowa składa się z: źródła zapasu wody, pompowni, stanowisk kontrolno-alarmowych, sieci rurociągów z zainstalowanymi równomiernie tryskaczami na całym chronionym obszarze oraz centrali sygnalizacji pożaru monitorującej stan instalacji. Najważniejszym elementem całej instalacji jest tryskacz.
W stanie gotowości jest on zamknięty przez kapsułkę z kolorową cieczą. W momencie, gdy w pomieszczeniu dochodzi do wzrostu temperatury powyżej wartości granicznej ciecz w kapsułce zwiększa swoją objętość i dochodzi do rozerwania kapsułki. W tym momencie tryskacz zaczyna swoją pracę. Kolory kapsułek tryskacza informują o temperaturze zadziałania elementu.