Zastosowanie filtrów w akwariach dla ryb

Miłośnicy zwierząt bardzo często decydują się na umieszczenie w domu lub mieszkaniu akwarium. Zanim jednak ktokolwiek zdecyduje się na taki krok, musi pamiętać o tym, że posiadanie akwarium wymaga regularnej pracy i dbania o karmienie ryb, a także czystość wody.

Usuwanie zanieczyszczeń z wody w akwarium

sklep z filtrami do akwariumW związku z tym do akwarium dobiera się odpowiednie akcesoria, które mają w tym pomóc. Chodzi tutaj przede wszystkim o urządzenia zapewniające czystą wodę. Do każdego akwarium należy dobrać filtr, który ma za zadanie usuwać z wody różne zanieczyszczenia. Wiadomo, że akwarium jest zbiornikiem zamkniętym. Często w jednym akwarium pływa kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt rybek, które są karmione, a następnie wydalają produkty przemiany materii. To właśnie te produkty prowadzą do zanieczyszczenia wody – chodzi tu przede wszystkim o amoniak. Jak pozbyć się takich zanieczyszczeń? Rozwiązaniem jest sklep z filtrami do akwarium – tak naprawdę filtry można kupić w stacjonarnych i internetowych sklepach zoologicznych lub w sklepach, które specjalizują się w akwarystyce. Ceny są zróżnicowane – wszystko zależy tutaj od wielkości i wydajności filtra do akwarium. Im większe akwarium, tym większy i mocniejszy filtr będzie potrzebny, aby oczyścić wodę. Czy filtr w akwarium jest konieczny? Nie – teoretycznie nie trzeba go montować, ale wtedy należy liczyć się z tym, że woda bardzo szybko zmieni kolor i zacznie po prostu cuchnąć.

Filtracja w akwarium jest więc dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy, by woda przez długi czas była przejrzysta i pachniała świeżością. Wtedy częsta wymiana wody w akwarium nie będzie konieczna. A jeśli już następuje moment wymiany wody, to nigdy nie należy wymieniać całości. Należy odlać co najmniej 1/3 wody z akwarium i dodać ją do nowej, czystej wody po wyczyszczeniu zbiornika.